Startupi i startupska prigovaranja – ili nitko nije prorok u vlastitom selu
Na vijest kako je maleni hrvatski startup u:Plug osigurao 25.000 eura investicije od bugarskog akceleratora Elevena po Fejsu se digla graja – o tome kako je u:Plug bezveze, već viđen, rade to Kinezi odavno i slično.
Proizvod koji je u:Plug pitchao i brusio po nekoliko lokalnih startup inkubatora zaista nije revolucija, i zaista postoji nemali broj sličnih proizvoda po eBayu, DealExtremeu, Alibabi i sličnim izvorima jeftinih gadgeta.
“Ugradbena zidna utičnica s dva USB porta putem kojih možete puniti nabujalu vojsku gadgeta u domu, neš ti!”
I to je otprilike jedino u čemu su dežurni Fejsbukovci-kritičari u pravu. Za sve drugo su, sportskim rječnikom nekih prošlih generacija, omašili ceo fudbal…
Kako mi je nekad pun kufer prevladavajućeg hrvatskog (ili općenito ljudskog?) pametovanja, omalovažavanja, jala, pljuvanja i općenito fejsbukarenja – za sve Fejsbuk dušebrižnike, evo šačice argumenata zašto je to tako.
Svatko može imati ideju – hej, imao sam ih ja danas 100, vi koji ovo čitate ovaj mjesec valjda njih 1.000. Od toga je bilo totalno glupih ideja njih barem 80%, a onih tek naizgled dobrih još 10% – kad se sve zbroji i oduzme, preostalo je možda 1% “dobrih” ideja koje niti ja, niti dežurni Fejsbuk kritičari koji sjede za svojim tipkovnicama nisu niti pokušali realizirati.
Ideja ne mora nužno biti posve nova da bi uspjela. Hoćete primjer? Godina je 2007., Veliki Mag Reality Distortion Fielda Steve Jobs pred okupljenim Kultom Applea pardon posjetiteljima Macworlda predstavlja prvi iPhone. Što je u njemu bilo posve novo? Da vidimo – koncept touchscreena, ugrađeni hardver, baterijska tehnologija… nope, sve je to bilo već viđeno ranije, no Jobs i njegov Apple su predstavili nešto što nije bio suhoparan skup bulleta u specifikaciji.
Proizvod ne prodaju samo tehničke karakteristike, danas je važna i prezentacija odnosno marketing. Da, u:Plug je uvjetno rečeno low tech strujna utičnica s dodatnom funkcijom. Ne, nije neviđena stvar, to smo već utvrdili. No, pogledajte malo kako u:Plug izgleda, kako se obraća potencijalnom kupcu, koje emocije u njemu pobuđuje – pa ga usporedite s najobičnijom utičnicom kakvu se može kupiti u nekom elektroprometu ili bau-bau supermarketu…
Nema originalnih i posve jedinstvenih ideja (odnosno one su jako rijetke) – ako vi danas u Zagrebu zamislite skejtbord na električni pogon, mislite li da ga najmanje 10 Amerikanaca, 20 Europljana ili 300 Kineza već nisu napravili u svojim šupama i isprobali na svojim ulicama? Za vježbu, pronađite par u:Plugu sličnih ideja po Kickstarteru i sličnim stranicama…
I kakve to veze ima što nešto već postoji? Rimac Automobili nisu jedini proizvođač ekskluzivnih električnih superautomobila na svijetu – no Concept_One Rimca i ekipe ima onu kombinaciju tehničkih karakteristika, dizajna, PR-a, vizije i ustrajnosti ekipe koja na njemu radi (pa sigurno i malu dozu sreće) zbog koje je postao službeni automobil direktora utrke nedavno pokrenute Formule E, prvenstva električnih bolida.
Istina, u:Plug možda na kraju neće povratiti niti eurocenta od 25.000 eura koliko je bugarski Eleven izbrojao u novčanik u:Plugovih osnivača – možda će sve ostati na prototipovima, možda će krenuti prva serija u prodaju, možda će cijela priča propasti na drugoj seriji… a možda će jedan hrvatski startup na ne osobito revolucionarnoj, ali ispoliranoj ideji postići značajan uspjeh.
Bilo kako bilo, da su u:Plugovci ostali sjediti pred Fejsbukom ne bi dobili niti ovih 25.000 eura – niti bi imali priliku u mjesec dana zaslužiti da povuku daljnjih 75.000 eura ulaganja.
Ekipa čestitam na uspjehu i samo naprijed! Pustite ove hejtere da i dalje trolaju po fejsbuku i forumima jer od njih nikad ništa. Ako i uplug propadne, imate ogromno iskustvo za dalje. Ali neće propasti jer jer proizvod dobar i prodavan!
Sve na mjestu sa osvrtom na komentare kritike naroda, samo mi nije jasno to uspoređivanje na relaciji iPhone – auto na struju – utičnica. Dosta širokim kistom se tu pokušava naslikat situacija. iPhone nije bio proizvod koji je kopirao nešto postojeće na tržištu. Prije iPhonea nije postojao internet-kamera-multimedia mobitel sa touch ekranom. Dok recimo štekera sa USB-om ima u čipotekama sad u ovom trenutku. Al ok. Bitno da su dečki uzeli paricu.
Tom, u pravu si ako dodaš multi- u rečenicu – “Prije iPhonea nije postojao internet-kamera-multimedia mobitel sa MULTI-touch ekranom.” – itekako je bilo pametnih telefona koji su imali ostale komponente/bullete. Ono što je iPhone 2007. godine učinilo revolucionarnim je bio multi-touch odnosno velik ekran na kojem se sučeljem barata prstima.
Ali da, možda sam zaista umjesto kista koristio četku 😀