Njuškalo naše svagdašnje
Već godinama među prvih 5 hrvatskih siteova po reachu, a nije jedan od portala sa ŠOKANTNIM! EKSKLUZIVNIM! DRAMATIČNIM! naslovima – to je Njuškalo.hr. Internetski oglasnik koji se eto već zamalo sedam godina kako postoji stalno penje na listi najposjećenijih hrvatskih stranica.
Kada je u rujnu 2007. godine pokrenuto Njuškalo, vjerojatno je malo kome palo na pamet da bi taj neobični internetski besplatni mali oglasnik mogao doživjeti današnji uspjeh. Nekako su svi ziheraški tipovali na to da će najveći mali oglasnik u Hrvatskoj, (Plavi) Oglasnik sa svojim internetskim izdanjem oglasnik.hr nastaviti svoju dominaciju. Danas se gotovo smiješno malenom čini brojka od 150.000 malih oglasa koju oglasnik.hr ističe u svom blurbu na Google Searchu.
Naime, prije nekoliko dana je Njuškalo.hr na blogu svoje simpatične pseće maskote pod naslovom Brojke koje pričaju priču objavio infografike sa zanimljivim podacima o najvećem internetskom oglasniku u Hrvatskoj. Komentirat ću samo par meni osobno nazanimljivijih podataka – ima tamo i pričica o snazi brenda, Ipsosu i drugim stvarima koje ipak više zanimaju marketinške profesionalce, a koje ću preskočiti.
Tako je sredinom lipnja 2014. godine (preciznije, 17.6.2014.) na Njuškalo.hr bilo zamalo 995.000 aktivnih malih oglasa.
Ne osobito iznenađujuće, najpopularnije rubrike u prvoj polovice 2014. godine su osobni automobili te rezervni dijelovi i oprema. Ovo zapravo ne bi trebalo začuditi zaista nikoga: prodaja automobila i dijelova je nositelj tijekom cijele godine nositelj ponude svakog oglasnika kako kod nas tako i većinom po svijetu. Po interesu se s njima može mjeriti jedino rubrika nekretnina, no prodaja i iznamljivanje stanova su ipak ciklička, sezonska stvar. Ipak, rubrika nekretnina je na drugom mjestu.
Auti, stanovi, što dalje budi interes prosječnog Hrvata? Mobiteli, rubrika koja je na postojanom trećem mjestu po popularnosti na Njuškalu. Čovjek to ne bi na prvi pogled pomislio kada u prvom krugu infografike vidi podatak kako se tamo nalazi “svega” 43.000 oglasa – u usporedbi s primjerice odjećom i obućom (tj. Od glave do pete kako to zove Njuškalo) gdje ima 116.000 oglasa.
No, koliko su Hrvatima kupnja i prodaja mobitela preko Njuškala nacionalna zanimacija – i koji su to točno mobiteli – zorno pokazuje peta najpopularnija rubrika unutar cijelog Njuškala: Samsung mobiteli.
K tome, najpopularniji pojam za pretragu na cijelom Njuškalu u drugom kvartalu 2014. godine je Samsung Galaxy S4. Tu su naravno i iPhone 5/5s, ali i odmah iza njih noviji Samsung Galaxy S5.
A tko su to posjetitelji Njuškala? Bez puno lažne skromnosti ekipa iz Njuškala bi mogla reći kako smo to svi mi. Njuškalo je toliki gigant među oglasnicima da njegovih 1.300.000 registriranih korisnika (da, milijun i tristo tisuća!) u prvi mah zvuči nestvano.
No, danas ljudi neće reći kako će “staviti nešto u oglasnik” – reći će kako kako će “staviti nešto na Njuškalo”.
Nije samo riječ o tome da je Njuškalo danas dio krovne medijske grupacije Styria Media Group AG koja je na hrvatskom tržištu zastupljena s imenima kao što su 24sata, Večernji list i Poslovni dnevnik te internetskim portalima Zdravakrava.hr, Klokanica.hr, Budi.in i Mondo.hr. Njuškalo karakterizira stalan razvoj i relativno brzo prilagođavanje novostima te unaprjeđivanje funkcija.
O tome dovoljno govori podatak kako trećina od 220.000 dnevnih posjetitelja Njuškalom surfa s mobilnih uređaja – čak i ako ne želite instalirati Njuškalovu aplikaciju za Android/iOS možete sasvim ugodno po njemu surfati u omiljenom mobilnom browseru.
Njuškalo je toliko popularno i toliko dio hrvatske svakodnevice da osobito kreativno napisani oglasi postaju viralni hitovi među hrvatskim korisnicima društvenih mreža – bilo da je riječ o sprdnji s urnebesno dobrim/lošim oglasom za auto, rasprodaji budzašto bivše djevojke ili “vratima koja smetaju u zapadnom dijelu Zagreba” i sličnim oglasima koje posjetitelji rado lijepe po Facebooku.
Da ne ispadne da je ovo plaćeni oglas za Njuškalo (što naravno nije – nisam ja neki faktor da mi plaćaju da ih reklamiram) – Njuškalo prate i neke manje lijepe stvari. Primjerice, kao muhe na govno tamo su se počeli skupljati razni prevaranti koji na mahove ordiniraju lažnim oglasima i prevarama kada kupac plati jedno a dobije drugo (ili ništa) te sličnim problemima koje oduvijek prate oglasnike. No, dosad je ekipa Njuškala na takve stvari reagirala u okviru svojih mogućnosti pa ako baš ne spadate u kategoriju naivaca Počasni Hlebinac s Veleredom Ivana Generalića kupnja preko Njuškala s uključenim mozgom i zdravom sumnjom je sasvim ugodno iskustvo.
Njuškalo je generiralo i neke zanimljive supkulture (ili ih je zbog ogromnog broja korisnika barem umnožilo) – meni su najdraži tzv. rekreativni interesenti.
Njuškalovi rekreativci su ekipa koja zapravo baš i ne kupuje neku konkretnu stvar za koju se interesiraju, već se samo o njoj raspituju:
- slanjem mailova putem formulara za kontakt te potom kilometarskim prepiskama o detaljima koji nemaju nužno veze s predmetom oglasa
- slanjem SMS-ova s jednim jedinim famoznim pitanjem “koja je zadnja cijena?”
- pozivom na broj u oglasu, da bi prekinuli vezu čim s druge strane slušalice zazvoni telefon, očekujući da će ih oglašivač nazvati
- serijskim zvanjem po nekoliko oglasa za često i posve različite stvari, zapravo uopće bez namjere za kupnjom toliko učestalo da se u razgovoru više niti sami ne mogu sjetiti za što zapravo zovu
Ovakve vas stvari nekad mogu živcirati ako ste prodavatelj, no ako ste student psihologije objava pažljivo sročenog oglasa na Njuškalu bi vam mogla biti podloga barem za kakav seminarski rad, ako ne i diplomski. Ankete i istraživanja za koja preko Fejsa moljakate i znane i neznane da vam ih ispune na Surveymonkeyu su tako passé…
Recent Comments