Google Play Movies u Hrvatskoj!
Od jučer iz Hrvatske posve legalno možete rentati i kupovati, te nakon toga streamati najnovije filmove i TV serije iz kataloga Google Play Movies – na svom računalu, smartfonu i tabletu, ali i gledati iste na ekranu vašeg pametnog televizora.
Vijest o dostupnosti Google Play Movies je među domaćim socijalno umreženim gikovljem primljena na jedan od (recimo) tri načina:
- so wow | much amaze | fscking gr8
- meh
- WTF je Google Play Movies?! 😀
Druga reakcija je jasna – većina Hrvata ne vidi čemu sve to kad su torrenti besplatni, jednostavni, i… besplatni 😉
Treća, WTF reakcija je sasvim razumljiva – Google Play servis je vlasnicima Android smartfona i tableta (iz naših krajeva) najpoznatiji kao dućan aplikacija, a ne glazbenog (Google Play Music) ili filmskog/TV sadržaja (Google Play Movies).
Isto tako, i sam Google Play Movies je na svjetskoj razini u sjeni daleko razvikanijeg – mnogi bi rekli i kvalitetnijeg – Netflixa. No, samo zato što je Netflix bolji, veći i općenito prepoznatljiviji servis za on demand streaming media to ne znači da je širenje Google Play Moviesa na Hrvatsku bezvezna vijest.
Ruku na srce, najveća prednost Google Play Moviesa za Hrvate nad Netflixom jest to što je dostupan bez potrebe za “hakerajem” po računalu, smartfonu, tabletu, pametnom televizoru ili (za nas geekove) po DSL routeru – “hakerajem” koji je potreban da bi mogli koristiti Netflix iz Hrvatske. Netflix, naime, službeno nije dostupan pa samim time čim po IP adresi nanjuši da ste u Hrvatskoj pošalje vam jedan T.B.F.-ov hit…
Nije da je teško složiti da vam Netflix radi iz Hrvatske – primjerice, registracija na UnoTelly i promjena DNS servera u operativnom sustavu ili na pametnom televizoru u neki zbog kojeg će Netflix misliti da ste u Americi je gotova u par minuta. To će vas zadovoljstvo koštati par dolara mjesečno kako za DNS posrednika poput UnoTellyja, tako i za Netflixovu mjesečnu pretplatu od 9$ – ali zauzvrat možete neograničeno švrljati po Netflixovom katalogu i gledati što vas je volja.
S druge strane, Google Play Movies je po karakteru daleko bliži kakvoj online videoteci ili pak videotekama koje možete susresti na domaćim IPTV i kabelskim platformama (MAXtv, Iskon.TV, B.net, H1TV itd.).
Filmove i serije na Google Play Movies možete:
- kupiti
- posuditi
- (neke možete samo posuditi, neke samo kupiti, ali za većinu je moguće oboje)
Kupljeni film možete streamati neograničeni broj puta na svom računalu, smartfonu, tabletu ili pametnom televizoru.
Za svaki film su navedene i dodatne informacije kao što su trajanje, jezici audio trackova te dostupnih podnaslova, te naravno sinopsis ali i ocjene – drugih Google Play Movies korisnika te ocjena s Rotten Tomatoes.
Posudba filmova podrazumijeva posudbu na određeni vremenski period, te se može razlikovati od zemlje do zemlje, ali i od filma do filma. Sve je to jasno naznačeno pod Additional Information uz svaki film – najčešće imate 30 dana od dana posudbe da počnete gledati film, te nakon toga imate 48 sati da ga pogledate do kraja. Naravno, moguće je isti film pogledati koliko god puta želite u tih 48 sati.
Jasno, filmovi i serije su generalno dostupni u SD ili HD verziji – što se odražava i na različite cijene kupnje i posudbe.
A kad sam već spomenuo cijene – kakve su? Generalno – cijene su vrlo slične ili nešto skuplje od onih u domaćim IPTV videotekama koje vam nudi vaš DSL/kabelski operator. Kod dotičnih se cijene vrte većinom po 5-8-10-11-12-15 kuna za posudbu filma, ovisno o tome koliko je koji film nov ili atraktivan.
Slično je i na Google Play Movies – noviji filmovi koštaju pokoju kunu više nego u domaćim IPTV videotekama, ali je zato katalog filmova daleko bogatiji. Također, kako sam već par puta spomenuo, Google Play Movies vam omogućava da isti film bez po’ muke osim računala ili pametnog televizora pogledate i na smartfonu ili tabletu.
No dobro, ima li sve ovo smisla za vas i ako da – kako koristiti Google Play Movies?
Na prvo pitanje odgovorite sami – ništa vas ne košta. Tj. košta vas svaka posudba ili kupnja, ali ne morate potpisivati nikakve ugovorne obveze ili slične bakrače. Ako vam se svidi – koristite. Ako ne, nemojte.
A kako koristiti Google Play Movies? Jednostavno:
- na smartfonu ili tabletu – na Androidu ih već imate instalirane, a za iPhone/iPad ih je lako skinuti s App Storea
- na pametnom televizoru – potražite Google Play Movies među aplikacijama koje su dostupne na vašem televizoru (nažalost, ne mora značiti da ćete ju tamo i naći jer ju nemaju svi pametni televizori)
- na računalu – sve što vam je potrebno jest internetski preglednik
- na ostalim uređajima kao što su razni mali Android HTPC klonovi koji se spajaju na televizor – ako ju već nemate, instalirajte aplikaciju Google Play Movies
- na Google Chromecastu – instalira se sama pri prvom korištenju
Baš je Googleov Chromecast, taj jeftini mali streaming player kojeg samo spojite na slobodni HDMI port bilo kojeg televizora, kao stvoren za Google Play Movies. Pametniji je (IMNSHO) i od mnogih pametnih televizora, a čak će i prastari televizor s barem jednim HDMI portom uvesti u 21. stoljeće. Isto tako, zbog minijaturnih dimnezija (stane na dlan) ga možete ponijeti sa sobom na put, vikend, ljetovanje ili što li već.
O Googleovom Chromecastu sam pisao već u par navrata, pa ako želite znati (puno) više o njemu – krenite od prvog dijela moje sage o Chromecastu.
Upravo ću na Chromecastu isprobati kako u praksi radi Google Play Movies, pa se možda uskoro čitamo kad me Google Play Movies oduševi ili razočara…
Recent Comments