ZET u realnom vremenu – zašto, kada i kako?
Jučerašnji post o razočaravajućem plodu suradnje ZET-a i Google Transita (kojeg je jutros prenio i Index.hr) izazvao je različite reakcije, a još više bure su izazvali slični komentari objavljeni i prije mog na Tportalu ili Netokraciji. Već danas Index.hr prenosi reakciju iz ZET-a na sve ove napise – prije nego krenete dalje čitati skočite ovdje na Index.hr i pročitajte u cijelosti što ZET kaže…
Vratili ste se? Odlično.
Današnja reakcija iz ZET-a ponavlja ono što je i ictbusiness.info objavio u kratkoj snimci izjave glasnogovornika ZET-a s izvorne pressice o ZET-u i Google Transitu.
Parafraziram tri točke iz izjave na pressici i reakcije ZET-a:
- “(za prikaz prometa u realnom vremenu) potrebno je znatno ulaganje u informatičku infrastrukturu od nekoliko milijuna kuna.”
- sustav koji opslužuje sve displeje ne može podnijeti ulaz nekoliko tisuća korisnika kakav mu je proizvodila npr. ZETcheck aplikacija.
- besplatnoj ZETcheck aplikaciji je onemogućen pristup kako bi se zaštitio rad samog sustava
Krenimo od zadnje točke koja je najmanje sporna: slažem se da je ZET morao onemogućiti pristup ZETcheck aplikaciji ako su upiti koji su dolazili kroz nju onemogućavali rad samog sustava.
Više detalja o tome kako je točno aplikacija ZETcheck utjecala na rad ZET-ovog sustava se nadam saznati u narednim danima.
Naime, već sam kontaktirao studente koji su napravili aplikaciju ZETcheck, ali i ZET-ovog glasnogovornika kako bih saznao više od šturog i oprezno pisanog priopćenja.
No, dotad idemo dalje razmišljati o informacijama koje dolaze iz ZET-a…
Gradsko poduzeće poput ZET-a koje građani financiraju kroz poreze/prireze, a koje godinama gomila gubitke itekako mora dobro opravdati ovakve izjave o potrebi znatnog ulaganja u informatičku infrastrukturu od nekoliko milijuna kn. Na mom Facebooku su se već javile kolege iz ICT zajednice s osnovanim sumnjama u takve brojke. Njih ću pozvati da, kad saznam sve što se može saznati od ZET-a, uobliče svoje komentare.
Kako su neki od njih istaknuli, u slučaju prikazivanja podataka u realnom vremenu barata se vrlo malom količinom podataka – nekoliko stotina tramvajskih/autobusnih setova podataka – što u današnje vrijeme nije nepremostiva prepreka. Čak i ako u ZET-u očekuju desetke tisuća istovremenih hitova, zašto se umjesto iz skupih lokalnih serverskih sala te podatke ne bi pružalo iz clouda? Zašto te podatke ne posluživati s jednog mjesta, a na raspolaganje staviti nezavisnim aplikacijama koje bi ih onda cacheirale u kratkim vremenskim intervalima i same posluživale dalje, raspodjeljujući load po skupinama korisnika?
Za primjer se može uzeti Transport for London, krovno tijelo koje je za (u usporedbi s ZET-ovom) turbo kompleksnu mrežu javnog prijevoza:
- osiguralo otvorene i javno dostupne API-je s jasno definiranim uvjetima korištenja
- pored službenih aplikacija i planera, pristup API-jima imaju i nezavisne aplikacije koje integriraju te podatke za svoje svrhe (turističke informacije i sl.)
- Transport for London daje svima podate o voznim redovima i dolascima/odlascima u realnom vremenu za sve od podzemne, preko gradskih i prigradskih autobusnih linija, riječnog prijevoza sve do dostupnosti javnih bicikala
- umjesto trošenja novca na svoj hardver, serverske sale i slično sve hosta u Microsoft Azure cloud servisima, za djelić godišnjih troškova u odnosu na infrastrukturu kod sebe
Ako se netko pita koji je to obim podataka u odnosu na ZET i Zagreb: Transport for London dnevno ima 2.3 milijuna upita na svoj servis TrackerNet. Što to sve nude TfL-ovi feedovi, pogledajte ovdje.
I ovdje je posve sporedno hoće li to biti Azure, EC2 ili neko treće popularno cloud rješenje – ma neka to budu i serveri u nekom unajmljenom racku nekoga od hrvatskih carrier neutral datacentara. Ma naposljetku, neka je to i serverska sala na cijelom katu na Remizi, ako je to zaista opravdano rješenje.
A u današnje vrijeme se uvijek kada je riječ o javnim poduzećima postavlja pitanje je da li će novci biti utrošeni racionalno i na optimalan način. To svatko razumije – bilo je na stotine primjera kako se “tuđi” novac troši baš tako – kao da je tuđi.
I najzad, ne radim ovo kako bih pljuvao po ZET-u – iako bi to netko (pogotovo u ZET-u) mogao pomisliti jer sam već prije u dva navrata pisao o ZET-u u kontekstu javnog prijevoza u Zagrebu: prvo kada su prije zamalo godinu dana ukinuli mogućnost plaćanja vozne karte SMS-om te potom kako bih dao dobar primjer jednog daleko kompleksnijeg sustava javnog prijevoza u Portu.
Upravo suprotno – iako se tramvajima vozim relativno rijetko, toliko Zagrepčana svakodnevno ovisi o javnom prijevozu da zaslužuju za svoje novce dobiti najviše moguće. A to je moguće samo ako je cijeli proces transparentan.
Mislim da je CLOUD idealna platforma za ovo, bez potrebe za skupim nadogradnjama sustava. ZET bi svoje podatke dostavljao poslužitelju u cloud (dakle, jedan “korisnik” više za postojeći sustav), a iz clouda bi se serviralo svima ostalima. Podaci su ionako javni, tako da problema povjerenja u cloud nema. Ako ima netko kompetentan da napravi kalkulaciju mjesečnog troška?
Um, “cloud”? A sto drugo je Google Transit? Pa naravno da Google ne zahtijeva za svakog korisnika podatke sa ZET servera. To bi moralo biti daleko manje opterecenje nego ZETcheck.
Anonymous, pod hostanje u cloudu više ciljam na slučaj kada bi ZET isti feed(ove) dao na korištenje svima, ne samo Google Transitu – kao što to radi Transport for London (puno istovremenih upita od strane raznih 3rd party aplikacija).
Ne mora Google ništa skidati, dovoljno je da javascriptom usmjeri browser korisnika da skine pozicije, a onda ih takodjer JS-om interpretira na mapi, pretpostavljam da i ZETcheck tako nekako radi. Druga varijanta je da ZET svakih X sekundi šalje sav promet (pozicije) Googleu koji onda opslužuje korisnike (na prethodno opisani način), ali ne znam zašto bi Google to radio badava. Ovaj prvi način može imati problema s peakovima, a s drugim to nije problem jer je opterećenje konstantno i predvidivo, a ako tako radi, zašto bi se onda ZET bunio da mu treba space-shuttle oprema? Zapravo, nisam uspio nigdje naći kako to točno tehnički radi, informatičari u ZET-u valjda znaju.
Ovako izgledjau javni GTFS feedovi: http://transitfeeds.com/
ZET-a nema na popisu jer su internom odlukom odlucili ne proziti tu informaicju javno.
Osobno se ne slazem i volio bih od ZET-a dobiti GTFS fajlove. Poslao sam im PPI za to, nadam se pozitivnom odgovoru.
Neznam, da li ste dobili odgovor od zeta na ona postavljena pitanja koja smo im trebali poslati, ali ja sam upravo dobio odgovor od njih na svoj mail….
Cudno, djeluje kao zakasnjeli damage controle 🙂
Dobio sam odgovor 6 dana nakon sto sam poslao upit. Nisam zadovoljan odgovorima jer na 50% pitanja nisu odgovorili. To je ono kao kad procitas prvu recenicu, zakljucis o cemu je knjiga i onda napises lektiru 🙂