Smartfon i mirroless, zaljubljeni par…
Panasonicov G90 mirroless i pridružena mu mobilna aplikacija odličan su primjer kako smartfonom možete “snimiti” bolje fotke, a kamerom “proširiti” mogućnosti kamere bilo kojeg smartfona.
Iako svako malo netko proglasi kako su digitalni fotoaparati mrtvi i kako su ih ubili smartfoni, ja sam nekako skeptičan. Istina, maleni kompaktni digitalci – da se poslužim kolokvijalizmom “idioti” – su zaista mrtvi, pokoj im duši, i vjerujem da ih proizvođači još uvijek štancaju po inerciji za tehnološke ludite koji umjesto smartfona (i kamere na njemu) imaju neki featurephone. Primjerice, ako pogledate ponudu baš Panasonica u njoj ćete u tom form factoru već godinama pronaći samo water- i shockprooof modele. Takva je situacija, uostalom, i kod mnogih drugih proizvođača – “idioti” su mrtvi, ili se tu i tamo trzaju (al’ neće dugo).
S druge strane, za DSLR i pogotovo za mirrorless digitalne fotoaparate se baš ne bi moglo reći da će uskoro kartati belu s pticom dodo.
Jasno je da im je prodaja odavno pala jer nema više toliko fotoentuzijasta koji su se ranije regrutirali iz redova nezadovoljnika “idiotima” ili nekoć loših kamera na smartfonima. Glavni razlog: današnje kamere na flagship smartfonima svojim softverskim algoritmima odlično pokrivaju najčešći use case – “brzo i lako okini jako kvalitetnu fotku za šeranje na društvenim mrežama”. I to je dobro, ali samo zbog toga proglašavati da su prave digitalne kamere mrtve…
Nema ‘tice do prasice, niti slike bez optike
Fizika odnosno optika je neumoljiva – par milimetara senzora i nešto leće iznad njega na smartfonu se ipak ne može 100% mjeriti s u ovom kontekstu “ogromnim” senzorima na mirrorless kamerama, a pogotovo ne s šarolikim izborom izmjenjivih leća koje možete našarafiti na mirrorlesse. Prime leće, zum leće, brze, spore, široke, portretne, telefoto… nebo je granica (zapravo, više novčanik).
Ovoga su svjesni i sami proizvođači smartfona, a još više razni proizvođači dodatne opreme, pa nude više ili manje kvalitetne dodatne “leće za smartfone” koje pokušavaju pojačati optiku osnovne leće. Koliko je ovo gore uspješno? Uglavnom nije, ali je zabavno za eksperimentiranje i zezanciju za Instagram.
Kako smartfoni mogu pomoći mirrorlessima?
Ima jedna super stvar u tom budućem plodonosnom i idiličnom suživotu smartfona i fotića, a to su: mobilne aplikacije za fotiće. Preciznije, riječ je o aplikacijama koje prozvođači DSLR i mirrolessa posve besplatno daju na raspolaganje uz svoje fotiće, a koje vam omogućavaju remote okidanje fotki, podešavanje postavki kamere sa smartfona, pregledavanje snimljenih fotki na karticu u fotići te lako šeranje istih putem smartfona.
Primjerice, za remote okidanje fotki ste prije morali kupiti nejeftini daljinac istog proizvođača, koji bi vjerojatno prije ili kasnije izgubili ili zaboravili ponijeti sa sobom baš kad vam treba.
Isto tako, početnicima i onima koji prelaze s drugog proizvođača kamera treba dugo vremena na učenje “gdje li je sada C strpao onaj setting koji kod N uvijek stoji tu-i-tu”.
Najzad, najbolja stvar u ovoj priči: sve veći broj fotića ima WiFi – spojite se smartfonom na WiFi kamere, pokrenete app, okinete fotku ili odaberete već okinutu, povučete ju na smartfon u neku od omiljenih aplikacija za doradu fotke (Pixlr, Retrica…) ili ju odmah proslijedite u Instagram app ili nekome u WhatsApp. Za ovo vam nekad ne bi ginulo minimalno vađenje kartice iz fotića, spajanje iste na laptop itd.
Uz mobilni app do kreativnijih fotki
Ne treba zaboraviti i da vam mobilna aplikacija može pomoći da isprobate neku novu foru s fotkanjem ili lakše dođete do neke fotografije u odnosu da za to koristite samo ekran(čić) kamere.
Primjerice, kod kamera koje nemaju zakretni ekran, ekran smartfona vam može prilično dobro poslužiti za kadriranje kada ne želite zaleći na zemlju ili u blato da okinete neku fotku iz žablje perspektive.
Ekran smartfona uz mobilni app uz malo eksperimentiranja i učenja može vam dati puno bolji preview kako će neka fotka izgledati u konačnici s trenutnim postavkama okidanja. U teoriji, za ovo bi vam trebao biti sasvim dovoljan i ekran na fotiću, ali tu i tamo se dogodi da proizvođač stavi neke restlove ekrana koje je skinuo s nekog tamagotchija, pa je bolje ne gledati takve previewove na samom aparatu.
Panasonicova aplikacija – sjedni, vrlo dobar
Rekao sam na početku, ali vrijedi ponoviti: Panasonicov G90 mirroless i pridružena mu mobilna aplikacija odličan su primjer kako smartfonom možete “snimiti” bolje fotke, a kamerom “proširiti” mogućnosti kamere bilo kojeg smartfona. No, ujedno su i primjer kako proizvođači fotića i dalje žive u nekom svom svijetu u kojem istovremeno naprave dobar posao i uprskaju stvar.
Idemo prvo od dobrih stvari – kada skočite na PlayStore odnosno App Store i instalirate aplikaciju Panasonic Image App, u njoj će vas dočekati nekoliko skupnih ekrana, nazovimo ih “glavni”, “foto”, “video” i “preglednik”. Među njima šećete ikonicama u najdonjem redu ekrana.
Na glavnom ekranu možete lako uključiti ili isključiti neke postavke koje su inače malo zakopane u izbornicima kamere odnosno odmah postaviti kameru u remote mode i iskoristiti smartfon kao daljinac. Ovo radi izvrsno, bez vidljivog delaya pri okidanju, pa može poslužiti i za neko amatersko fotkanje sportova u burst modu.
Foto ekran ima live preview slike s kamere, te praktički sve što vidite od parametara okidanje možete dodirom prsta i promijeniti. U osnovi, shvatite ovo kao prošireni ekran G90, no odjednom na smartfonu vidite sve moguće stavke bez neke od njih pokrivaju sliku. Važno je napomenuti da je, kao i na touchscreenu samog G90, moguće uprsti prstom na neki dio live previewa i fotić će taj dio fokusirati kao da ste to napravili na ekranu aparata.
Video ekran radi istu stvar za snimanje videa.
Preglednik snimljenih fotki na kartici radi prilično brzo, i u preview načinu za sve fotke kao i kada gledate samo jednu fotku. Jasno, treba malo pričekati da se preview promijeni u punu rezoluciju, ali čekanje nije toliko strašno da bi zasmetalo. Ono što preglednik omogućava jest lako povlačenje slike u smartfon na daljnju obradu ili izravno šeranje u bilo koju od aplikacija na vašem smartfonu koje znaju napraviti nešto korisno sa fotografijom.
Sve navedeno vam omogućava da se lakše snađete u radu, brže dođete do nekih postavki ili izvedete nešto što bi bilo teže da se morate osloniti samo na ekran fotoaparata. Ovo zadnje i nije toliko izraženo u slučaju Panasonica G90 jer on ionako ima odlični zakretni ekran koji možete i flipnuti prema naprijed za okidanje selfija ili vlogging, no da toga nema smartfon app bi vam bio od velike pomoći za kadriranje.
Sve ovo zapravo zvuči super, pa što je tu onda loše? Kao i kod mnogo drugih sličnih aplikacija drugih proizvođača fotoaparata, i ova Panasonicova (barem u svojoj Android) verziji izgleda kao da je rađena kao studentski projekt u vrijeme Androida 2.3 (sada smo na 9, očekujemo verziju 10) i da otad nitko nije zavirio u Google Material Design app guidelines. To ne utječe toliko na funkcionalnost (jer sve radi), ali utječe na preglednost i čitljivost, osobito ako uzmete u obzir kako trebate zaključiti da li je neka opcija ON/OFF – beveled buttoni s neonskim crtama nisu baš najsretnije rješenje kada ekran smartfona gledate na dnevnom svjetlu.
Unatoč ružnoći i povremenoj nečitljivosti, aplikacija ima vjerojatno sve opcije koje bi vam mogle zatrebati, radi stabilno (što nije slučaj kod baš svake slične aplikacije) i omogućava entuzijastu da se poigra s nečim novim ili pojednostavi neku inače kompliciranu radnju.
Recent Comments