10 new year resolutions za geekove
Budimo iskreni jedni s drugima, a ponajviše sami sa sobom – bez obzira koliko novogodišnjih odluka donosimo svake godine, sve je to samo prdac u vjetar…
Zamjena kalendara nije nikakav tektonski poremećaj u našim životima koji će nas potaknuti da jobsovski magično od 1.1. neke nove godine postanemo novi ljudi.
Ipak, ono što novogodišnje odluke mogu biti jest podsjetnik na sve što kroz svih 365 dana u godini možemo učiniti za sebe ili druge.
A kako je velika vjerojatnost da vi koji čitate ovaj blog spadate među nepopravljive geekove, evo desetak i kusur ideja za novogodišnje odluke prilagođene geekovskom svijetu i svjetonazoru.
1. get fit (but don’t die trying!)
Ali pazi ‘vamo, ne mislim pritom na onaj stereotipni novogodišnji savjet niti na stereotipnog geeka – znate kako to ide, buci-buci geek koji treba smršaviti 10n kilograma.
Današnji geekovi su IRL ionako odavno odmakli od stereotipova debeljuca iz nemaštovitih sitcomova 90-tih, 00-tih (pa i ponekih iz 10-tih), pa poanta nije “moram izgubiti 20 kilograma pod svaku cijenu” – au contraire mon frere, neka vam fokus ne bude gubitak kilograma već pametna i uravnotežena prehrana, aktivan život i izbjegavanje relacija krevet-auto-stolica-krevet…
2. finish that $shit
Svatko od nas ima nešto što nam stoji nedovršeno tjednima, mjesecima, godinama… neodigrana igra, nepročitana knjiga, nedovršeni članak, neki tečaj u koji ste pukli lovu… ili nešto sasvim opipljivo iz r/outside.
Stoga, finish that $shit – to za početak može biti i nešto sasvim malecko i jednostavno. Zatim nešto malo složenije, ali i dalje dovoljno jednostavno da vas ne obreshrabri.
3. šering iz kering
Umjesto da sjedite zatvoreni u svoj kutak interneta, svoj tabor, svoje pleme – nastojte sebe otvoriti prema novim iskustvima i istovremeno druge upoznati s onime što je vama srcu drago.
Npr. ako pripadate nekom fandomu ili kliki tipa trekkiji, cosplayeri, aviomodelari, letači dronova – to nije razlog da se ne okušate u nečem novom, osobito ako vaš fandom po defaultu (navodno) isključuje neki drugi (“ne moš biti trekkie ako voliš Star Warse”).
A ako upoznajete nekoga drugoga, nemojte to pretvoriti u nasilno nametanje – pokažite im zašto je to važno vama i (pre)pustite im da sami vide da li je to za njih ili ne.
4. neću srati po drugim OS-ovima ili hardveru koji ne volim
Prije ili kasnije, (p)ostat ćete zanimljivi jedino podjednako napornim i nedokaznim ljudima koji u raspravi žele nametnuti jedino svoje mišljenje. Bez obzira da li je riječ o Android vs. Apple, Intel/nVidia vs. AMD, Ovo vs Ono, nebitno – trebali bi biti dovoljno zreli da već i sami znate da istina nikada nije 1 ili 0, crna ili bijela.
Isto tako – ne morate nametati baš ovo ili ono kao jedino ispravno. Ako ne znate sagledati neku temu iz više perspektiva, teško je da ćete biti u pravu (ma koliko se to vama činilo) ili da ćete zaista moći pridonijeti nekoj raspravi.
5. neću čitati clickbait i glupe komentare
OK, svi znamo da su komentari na tipičnim clickbait člancima još veće dno dna od samog članka. Pa zašto onda gubiti vrijeme na njih?
U svijetu u kojem je (hiper)produkcija clickbait i outrage članaka core business mnogih medija, najbolje je glasati vlastitim džepom tj. neklikanjem. I to je dovoljno – nema osobite koristi da čitate takve članke, a još manje koristi da u njima sudjelujete svojim komentarima.
A ako baš morate saznati nešto, na Fejsu imate Hejt za klikbejt, jedan divan pejdž za kojeg “nikad nećete pogoditi od čega vaš štiti(mo)” – divni ljudi klikaju na portalsko dno članaka umjesto vas, a njihova britka satira na iste je daleko zanimljivija od bilo kakvog sadržaja takvih članaka.
6. neću biti šupak prema drugima na internetu
Nevjerojatno, ali istinito – znam ljude koji su na internetu od BBS-ovskih dana, i odavno već imaju iskaznicu starih prdonja (neki i unuke IRL), ali i dalje na internetu redovito ispadaju svađalački šupci.
Ima jedan dobar lakmus test za internet – želim li to što sam napisao pročitati 20 godina kasnije? Jer to je točno to – internet pamti (sve).
Ili još bolje – da li bih to što sam napisao bio spreman ponoviti nekome licem u lice?
7. podržavajte ono što volite
Vaš omiljeni autor, umjetnik, filmaš, glazbenik, bloger (hint, hint!), jutjuber ili gejmer zaslužuje vašu podršku. Mnogi od njih danas sebe izdržavaju donacijama, crowdfundanjem, merchandiseom ili čime sličnim. Dakle, kume, driješi kesu tj. put your money where your mouth is.
Tanki ste s parama? Nije problem – lajkajte, šerajte, pišite o njihovim projektima, uključite se u njihove zajednice i zainteresirajte nekoga novoga za ono što rade.
8. napravite onaj backup koji odgađate godinama
‘Ajmo, ruke gore – da vam SADA! OVOG TRENA! laptop ili smartfon prdnu u čabar, koliko bi podataka i vremena izgubili? Koliko od toga bi otišlo u nepovrat?
Spojite USB 3.0 vanjski disk i podesite neki automatski sync/backup glavnog diska. Izradite recovery image.
Možete i nabaviti neki kućni ili SOHO NAS na koji ćete moći bekapirati više uređaja odjednom – a dobro dođe i za druge stvari.
A tu je i cloud storage – smiješno jeftin za još jednu, offsite kopiju najvažnijih podataka s gore nabrojanih bekap uređaja. Google Drive, Dropbox, OneDrive, što god… nije baš za bekapirati terabajte MKV-ova, ali je idealan za bekap onoga što se ne može nadoknaditi ili ponovno skinuti s neta.
Nemojte da vam se prijatelji IT-jevci po Fejsu smiju kako ste izgubili podatke…
9. prestanite stalno kupovati nove gadgete
Svaki geek ima Onu Ladicu. Neki i policu, a neki i cijeli ormar pun gadgeta koje malo ili nikako koriste. Možete na to gledati prozaično – “koliko sam novaca potrošio na sve to”. Možete to gledati i na način “što sam mogao drugo kupiti za te novce”. A možete i razmisliti “što sam propustio učiniti” (ne nužno s tim novcima).
Predlažem nešto radikalno! Šokantno! Uznemirujuće!
Recycle, renew, repurpose!
Prođite kroz The Ladicu/Policu/Ormar i sve što mislite da ne možete iskoristiti – stavite na Njuškalo ako to želite prodati za simboličnu siću ili donirajte for free (ili za pivo/ćevape) na Fejsu. Sve drugo – reciklaža, pravac elektronički otpad.
Umjesto da kupite neki novi gadget – što možete napraviti da sadašnjem gadgetu udahnete novi život? Više RAM-a, novi veći disk, nova grafulja, neki 3rd party firmware…
I najzad, repurpose – npr. laptop koji je prije bio glavni sada može biti HTPC, torrent mašina, pokretati emulatore starih igara ili jednostavno biti “laptop za klince”. Bilo kako bilo, ovakav projekt(ić) može biti dobra relaksacija i antistres terapija, a usput možete i ponešto naučiti.
10. diskonektajte se (barem malo)
Vjerovali ili ne, ima života i izvan Fejsa, ‘grama, tvitanja…
Nije riječ o tome da se potpuno odreknete svega toga (iako, ako želite, tko vam brani) već da prestanete svakih 3 sekunde provjeravati što se dogodilo na društvenim mrežama. Nemojte biti onaj koji na cugi ili večeri ne ispušta smartfon iz ruke.
Krenite polako – kad se ulovite da posežete za telefonom, vratite ga u džep. Kad se ulovite da provjeravate Fejs nakon svakog maila (ili usred maila!), zatvorite ga i ne vraćajte mu se barem sat vremena.
Recent Comments