Google Sky Map app update: u očekivanju VR verzije?
Nakon što je provela zamalo 5 godina u developerskom limbu, danas je po prvi puta nakon 2012. na Google Play Storeu osvanula nova verzija aplikacije Sky Map. Ono što mene zanima (kao velikog fana aplikacije) – da li je ovo možda uvertira za VR verziju iste?
Ako nikad niste čuli za aplikaciju Google Sky Map, ne čudim se. Doduše, kada je sama aplikacija lansirana tamo nekoć davno u prapovijesti Androida, 2011. godine, bila je ponešto poznata. Ali i tada je bila riječ prvenstveno o astro geekovima te tu i tamo nekom slučajnom putniku-namjerniku koji je na nju naletio prelistavajući Play Store.
(Google) Sky Map je augmented reality aplikacija namijenjena promatranju zvijezda. Za augmented reality (AR) i nemamo neki pametan hrvatski prijevod, ali ako baš inzistirate – to je proširena stvarnost. Jednostavnije je opisati što i kako Sky Map – jedna od prvih mainstream AR aplikacija – radi.
Nakon što pokrenete aplikaciju, Sky Map će preko GPS senzora u vašem smartfonu odrediti gdje se nalazite i na ekranu će iscrtati kartu zvjezdanog neba vidljivu u tom trenutku s vaše lokacije. Tada smartfon podignite u visinu očiju i kako ga pomičete gore-dolje-lijevo-desno, aplikacija će na ekranu smartfona pomicati zvjezdanu kartu.
Unutar aplikacije je moguće aktivirati razne slojeve (layers) kako bi na ekranu smartfona bili označene pojedine zvijezde, sazviježđa i planete. Isto tako, Sky Map ima i funkciju pretraživanja – unesite ime objekta na nebu i aplikacija će vas na ekranu usmjeravati po karti kako bi npr. na nebu locirali Jupiter. Isto tako, u aplikaciji možete zaviriti u prošlost kako bi vidjeli kako je nebo iznad vas izgledalo na neki raniji datum, ili skočiti u budućnost da vidite kako će tek izgledati.
Osobno mi je ovo bila jedna od najdražih aplikacija još tamo od vremena mog prvog Android smartfona, HTC Desirea. Instalirao sam ju i koristio na svakom idućem smartfonu, a koristio toliko često da me valjda svi susjedi zovu “onaj koji stoji na livadi usred naselja i vrti se u krug gledajući u mobitel”. Srećom pa izgledam bezazleno, a i tolerantna su ekipa pa mi nikad nisu zvali policiju…
OK, OK, buljiti u zvjezdano nebo i nije svačija ideja dobre noćne zabave. No, ono što mi se kod Sky Mapa uvijek sviđalo je demokratizacija gledanja u nebo i vrlo niska barijera za početnike – ne morate proći sate i sate tečajeva u lokalnoj zvjezdarnici, već je dovoljno da imate znatiželju, smartfon i par očiju. Pored toga, uz Sky Map je puno lakše snaći se na nepoznatom zvjezdanom nebu. Na primjer, kada ste negdje na putu i gledate u malo drugačije nebo, uz Sky Map za par minuta možete pohvatati gdje je što. Tako sam Sky Map znao uključiti dok sam se kao novinar potucao okolo po svijetu i proveo par minuta uživajući u zvijezdama.
Inače, aplikacija je nastala kao jedan od mnogih “20% projekata” u Googleu – totalno slobodnih projekata kojima zaposlenici Googlea mogu posvetiti 20% svog plaćenog radnog vremena. Nakon godinu i sitno dana u rukama Googlea, tamo negdje 2012. godine je Google “donirao” aplikaciju sveučilištu Carnegie Mellon, čiji su studenti trebali nastaviti daljnji razvoj kao Sky Map Devs. Toliko o tome…
Od svega toga nije bilo ništa osobito – danas aplikacija nema niti M od Material Design konvencija. Glavno sučelje aplikacije je čudna mješavina UI elemenata Gingerbreada i Ice Cream Sandwicha, a dio s postavkama je čisti Holo UI. No, stavimo li na stranu čudan UI, aplikacija funkcionira jednako dobro kao i prvog dana.
Changelog današnjeg updatea je donio neke sitne fixeve, detaljnija sazviježđa, nešto commitova s Githuba, ali sve u svemu – ne puno. Recimo, aplikacija nije pratila napredak višeosnih senzora žiroskopa, akcelerometra i elektroničkog kompasa koji su na suvremenim smartfonima daleko osjetljiviji nego u vrijeme HTC Desirea. Prikaz na suvremenom smartfonu je nervozan, preosjetljiv, i ne može se baš posve korigirati s dostupnim postavkama aplikacije.
Bilo kako bilo, ono što meni više golica maštu jest potencijal koji ova aplikacija ima u AR/VR kombinaciji s jeftinim Google Cardboardom. Kada bi se Sky Map nastavio razvijati i mogao prilagoditi kao Cardboard aplikacija, mogli bi umetnuti svoj smartfon u Google Cardboard i imati iduću razinu proširene stvarnosti. Zamislite samo: nosite Google Cardboard i okrećete glavu, a Sky Map vam pred očima crta ne samo zvjezdanu kartu već u pozadini vidite i stvarni pogled na nebo kako ga vidi stražnja kamera smartfona.
Držim palčeve da bi ovaj iznenadni update mogao značiti i nešto AR/VR-a za Sky Map u budućnosti…
A dotad – aplikacija Google Sky Map i dan danas radi dovoljno dobro da ju instalirate, izađete van i uperite smartfon ka zvijezdama. Sjevernjaču i Malog/Velikog Medvjeda valjda svi znamo prepoznati, ali znate li naći vidljive planete Sunčevog sustava? Proximu Centauri? Betelgeuse? I sve one druge zvijezde i planete koji se spominju u vama dragim SF pričama i romanima? Sumnjam, ali uz Sky Map ćete neke od njih vrlo lako naći. Probajte.
UPDATE 2016-03-10: upravo je izašao još jedan manji update aplikacije, s nešto novih imena za sazviježđa te tweakova korisničkog sučelja. Moglo bi se reći da se aplikacije diže iz mrtvih 😀
Recent Comments