“Otišao sam na Pluton, vraćam se odmah”
Prije deset godina sam se prijavio za NASA-inu misiju na Pluton. Ja i još 430.000 drugih hrabrih astronauta. I za par dana, 14. srpnja stižemo u orbitu ovog patuljastog planeta…
Sve je OK, nisam se najeo ludih gljiva… sada već lagano daleke 2005. godine sam kao i još 430.000 drugih internauta naletio na stranice NASA-ine misije za Pluton gdje je bilo moguće ostaviti svoje ime. Sva imena su spržena na CD-ROM, koji je pak pričvršćen na kućište svemirske letjelice New Horizons. Preciznije, 434.738 imena na tom CD-u putuju posljednjih 10 godina putuju svemirom kao nijemi svjedoci jednog trenutka planeta Zemlje.
Jasno da sam posve zaboravio i na misiju New Horizons, i na to da sam igdje ostavio svoje ime kako bi ono otišlo u svemir. Ipak, NASA je iskoristila priliko da svekoliko internautsko pučanstvo podsjeti da New Horizons stiže u orbitu za par dana, te da nam pruži šansu da provjerimo je li i naše ime zapisano na CD-ROMu.
Skočite na stranice misije i provjerite jeste li i vi unijeli svoje ime prije 10 godina u trenutku (ne)lucidnosti.
Za moje ime postoje čak 2 unosa, po timestampu jedno 17 sekundi nakon drugog. Jesam li greškom lupio dvaput na Submit? Da li me je izdao DSL internet od tada strelovitih 256 kbps u mom podstanarskom stanu? I jesam li zaista tamo dosturfao u 3 sata i 50 minuta u noći, ili je riječ vremenu u nekoj drugoj vremenskoj zoni SAD-a pa je to možda i bilo u kasno popodne? Je li to GMT (Greenwich Mean Time) ili UTC (Coordinated Universal Time)? Tko će ga znati, bilo je to tako davno…
A koliko je daleko u internetskom vremenu, i koliko se internet kao takav otad promijenio govori i prikaz mog imena… od Unicodea niti U. Ono što sam unio kao “Saša Ilišević” sustav je jasno protumačio kao da postoji samo US znakovlje i dobio sam par hijeroglifa u ime. Danas će se rijetko pronaći sajt koji ne zna pričati Unicode, ali prije 10 godina je to bila posve normalna stvar, kao i uostalom i baktanje s kodnim stranicama.
Ma i sam Pluton je u tih 10 godina doživio velike promjene. Prvo su mu oduzeli klasifikaciju planeta, da bi nam se nakon višegodišnje halabuke u krugovima astronoma ipak vratio kao patuljasti planet. U međuvremenu se internetom proširio jedan od najstarijih i najpoznatiji internetskih memea na temu Plutonovog statusa planeta. Zapravo je riječ o desecima različitih memea – bacite pogled na neizbježni KnowYourMeme popis slika na tu temu…
Na dosta tih memea ćete pronaći i sada planetarno (he he he) poznatog Neila deGrassea Tysona koji se nekako najviše asocira s debatama o klasifikaciji Plutona kao planeta. Iako je na internetu bio podjednako napadan koliko i hvaljen, ovaj je astrofizičar postao jedna od globalno napoznatijih osoba na internetu. I sam je deGrasse Tyson na kraju često zbijao šale na račun svoje uloge kontroverzi oko Plutona… Otprije poznat, priznat i cijenjen među kolegama astrofizičarima, za široke je mase postao toliko popularan edukator i popularizator znanosti o svemiru da je prošle godine deGrasse Tyson dobio tu čast da bude domaćin-voditelj reboota serijala Kozmos, naslijedivši u toj ulozi legendardnog Carla Sagana.
Ali sve je to nebitno – za par dana moje ime će New Horizons parkirati u orbitu oko Plutona. Sitnica, ali eto, mene veseli. Samo se nadam da CD neće dospjeti u ruke vanzemaljcima koji će po njemu sastaviti popis prvih kandidata za anal probing… iako, boli me briga – ionako će tražiti Sa�u Ili�evi?a…
Recent Comments