Phantom Terrains: “slušanje prostora” pomoću WLAN signala
Projekt Phantom Terrains rezultat je neobične ideje: kako pomoću hakiranog slušnog aparata uloviti signale WLAN mreža i iz dobivenih podataka napraviti vizualizaciju okolnog prostora – svojevrsnu proširenu stvarnost za korisnika slušnog aparata.
Konačni rezultat možete pogledati i poslušati klikom na gore embeddani zapis sa Soundclouda. Zvuk svake od mreža se čuje u ovisnosti o njenoj lokaciji odnosno udaljenosti, uz pucketanja koja postaju glasnija kako signal jača – poput Geigerovog brojača za WLAN. Povremeno je moguće čuti i ime WLAN mreže (SSID) koje biva “otpjevano” za WLAN mreže s posebno jakim signalom, pri čemu je visina tona ekvivalentna kanalu na kojem emitiraju, a prateći dublji tonovi označavaju koji oblik WLAN sigurnosti dotična mreža koristi.
Ideja koja se rodila u umu Franka Swaina, suradnika magazina The New Scientist zapravo i nije tako luda kao što se čini. Swain je, nakon desetljeća postupnog gubitka sluha i korištenja raznih slušnih aparata počeo počeo razmišljati kako bi ti uređaji mogli otići korak dalje od puke ispomoći gluhim osobama.
Naime, njegov je slušni aparat zapravo kombinacija uobičajenog slušnog aparata i Bluetooth headseta za smartfone. Takve kombinacije su, logično, sve popularnije i prisutnije u ponudi proizvođača slušnih aparata.
A kako i Bluetooth i svi aktualni WLAN standardi dijele istu frekvenciju – 2,4 GHz – u teoriji je u takav slušni aparat već ugrađen sav hardver potreban za primanje WLAN signala iz etera.
Swain i umjetnik Daniel Jones su uz financijsku pomoć britanskog fonda za pomoć inovativnim idejama Nesta te proizvođača Bluetooth slušnih aparata Starkey konvertirali jedan model slušnog aparata ove tvrtke u primatelja 2,4-gigahercnih WLAN signala.
Swainovo razmišljanje zvuči futurističko: konvertirani Bluetooth slušni aparat bi primio i obradio WLAN signale i dao svom korisniku supermoći. Umjesto da slušni aparat gleda kao puku protezu, ispomoć korisniku, Swain ga gleda kao sredstvo za pružanje proširene stvarnosti (augmented reality). Osoba koja ga koristi bi čula ono što osoba zdravog sluha ne može čuti.
Sam projekt dobiva i dodatnu, novu dimenziju – uz pomoć Stefanie Posavec primljeni WLAN signali su vizualizirani u svojevrsnu dvodimenzionalnu kartu prostora. Tako na gornjem linku vidite data walk kroz i oko zgrade BBC Broadcasting House u samom centru Londona. Osim što je ova zgrada nakon cijelog desetljeća preuređenja postala jedan od najvažnijih centara proizvodnje sadržaja za cijeli BBC – radio, TV i online – BBC Broadcasting House je i prostor za potpomaganje kreativnih ideja iz raznih područja. Neka vas ne začudi oblik zabilježen u šetnji s hakiranim slušnim aparatom. Spomenuta zgrada i ima pomalo neobičan oblik, što je moguće vidjeti na Google Maps/Google Earth satelitskim snimkama.
Cijeli projekt Phantom Terrains je intrigantan na više nivoa – WLAN signali su svuda oko nas, kako bi ih se još moglo iskoristiti? Ovakav sonarni princip “slušanja prostora” je možda samo početak. Kao što je lik Geordieja LaForgea u Star Treku vidio daleko više toga (iako je bio posve slijep) zahvaljujući svojem viziru, da li bi ovakvi modaliteti iskorištavanja ljudskom oku nevidljivog i uhu nečujnog elektromagnetskog spektra mogli svima nama jednog dana proširiti naša ljudskim organizmom ograničena čula?
Preporučujem da svakako posjetite web stranice projekta Phantom Terrains i pobliže se upoznate s njegovim akterima.
Recent Comments