Zna li ZET što je internet?
Što smo dobili od pompozno predstavljene “suradnje” ZET-a i usluge Google Transit? U duhu starih purgera koje tako često zazivaju u Gradu Zagrebu i njihovom ZET-u, rekli bi – drek.
U sklopu usluge Google Transit odsad će vam se na Google Maps prikazati i kojim tramvajima i autobusima možete doći od zadanog odredišta. Ne zvuči loše, barem dok ne shvatite kako je to tek statični vozni red ZET-ovih tramvajskih i autobusnih linija. Ono što će svakodnevni korisnici javnog prijevoza u Zagrebu nazvati wishful thinking.
Tramvaji i autobusi su uvijek kasnili, i kasnit će pa makar ih 2050. godine vozili japanski roboti – uvijek će se naći neki mudrac koji če ostaviti auto posred tramvajske pruge, biseri koji ostaju nasred križanja kad se upali crveno i slični elementi gradske svakodnevice.
Zahvaljujući sustavu koji prati tramvaje i autobuse u realnom vremenu, u kontrolnom centru ZET-a znaju gdje im se nalazi koje vozilo. Te nam podatke čak i pokazuju na ekranima postavljenima na većinu tramvajskih i autobusnih stanica. Možete li te podatke vidjeti internetu? Ili nedaj Bože na svom smartfonu, kojeg nosite u ruci dok trčite prema tramvajskoj stanici?
Ne.
Da ponovim, ako nije očito: ZET ima sve te podatke gdje im se svaki tramvaj i autobus nalazi u danom trenutku, ali njih nećete vidjeti na Google Transitu.
Mogli biste da je ZET posao obavio do kraja, te uz statički vozni red svojih tramvajskih i autobusnih linija u Google Transit upucao i odgovarajuće real time feedove – laički, uzeo podatke iz svog nadzornog centra o pozicijama vozila u stvarnom vremenu te ih učinio razumljivim i dostupnim Google Transitu.
Google Transit koristi otvoreni i svima dostupni GTFS format odnosno General Transit Feed Specification. Ako ste programer, bacite pogled na specifikaciju GTFS – izgleda prilično jednostavno i neproblematično, zar ne? Primijetiti ćete kako je ZET u čak i u ovom statičnom voznom redu predstavljenom kroz razne tekstualne fajlove u ovom trenutku iskoristio u velikoj većini slučajeva samo osnovne, zahtjevane podatke. Jedna od očitih stvari koje su moguće, ali ih nema su – cijene voznih karata. Ovo je posebno korisno stranim turistima koji bi odmah na ekranu znali koliko ih košta vožnja od hostela do neke znamenitosti.
Dodatno, i ZET je mogao iskoristiti GTFS-realtime ekstenziju osnovnog formata kako bi združio podatke koje iz svog sustava za praćenje prometa ispucava na ekrane po stranicama. Opet, nije to neka mudrost: običan HTTP feed, fajl u kojem se nalaze serijalizirani podaci kojeg će Google posrkati u redovnim vremenskim internvalima.
I tu dolazimo do pravog pitanja: zašto ZET to nije odmah u startu učinio? Koliko razabirem iz medijskih izvještaja s ZET-ove pressice na ovu temu, odgovora na to pitanje nije bilo…?
UPDATE: u međuvremenu je ictbusiness.info objavio kratku snimku izjave koja kaže, parafraziram: “(za prikaz prometa u realnom vremenu) potrebno je znatno ulaganje u informatičku infrastrukturu od nekoliko milijuna.” Izjava zvuči korektno: trenutno jedan server koji opslužuje sve displeje ne može podnijeti ulaz nekoliko tisuća korisnika kakav mu je valjda proizvodila npr. ZETcheck aplikacija. No, zna li netko više detalja što točno ZET treba nadograđivati da to iziskuje “ulaganje od nekoliko milijuna”?
ZETcheck: besplatna i odlično prihvaćena smartfon aplikacija par studenata FER-a kojoj je ZET onemogućio rad pod izlikom “vlasništva podataka”…
Valjda isto kao što nije bilo suvislog odgovora na pitanje zašto je prije pola godine onemogućen rad smartfon aplikaciji ZETcheck, uratku par studenata zagrebačkog FER-a, koja je prikazivala dolazak tramvaja/autobusa u stvarnom vremenu? Nakon što je ista bila dostupna par mjeseci i bila odlično prihvaćena, ZET je njenim autorima zabranio pristup svojim real time feedovima.
Pa čak i ako su FER-ovci ZETcheck napravili kaubojski, hakerajem, bez znanja i odobrenja ZET-a – pa što onda?
Jesu li se novčano okoristili tim podacima? Ne. Aplikacija je bila potpuno besplatna, bez ijednog oglasa.
Jesu li davali netočne podatke? Ne. Ono što je ZET pokazao na ekranu na tramvajskoj stanici, pokazala je i aplikacija ZETcheck.
Jesu li dečki s ZETcheckom pružili vrijednu uslugu svakodnevnim korisnicima javnog prijevoza koji ZET godinama nije bio u stanju pružiti? Jesu! E, u tome bi mogao biti pravi problem, a i dio odgovora na pitanje zašto je ZET+Google Transit ispao ovako napola.
U svjetonazoru ekipe koja sjedi na Remizi (i po raznim remizama u državnim/javnim poduzećima) te se prvenstveno brine oko očuvanja vlastite fotelje nema gore stvari nego kada se pojavi netko sposoban tko će pokazati kolika je zapravo tvoj okoštalost, nesposobnost i neshvaćanje vlastitog posla.
“Tamo neki studenti su pokazali da oni u par tjedana mogu napraviti nešto što ZET nije napravio par godina? Sad ćemo im onemogućiti pristup našim podacima!”
Da li je trenutnom direktoru ZET-a, Ivanu Toliću, barem na trenutak palo na pamet da je riječ o korisnoj stvari koju treba ostaviti na životu? Možda čak ZETcheck ekipi nekako olakšati posao? Ili se zapitati zašto, kvragu, ZET nije bio u stanju tako nešto napraviti u startu i dati na korištenje svojim putnicima, građanima Zagreba, koji ga i financiraju ne samo kroz vozne karte, već i kroz porez/prirez?
Umjesto toga, prije pola godine ZETcheck je morao prestati s radom.
Da bi nakon pola godine ZET ponudio polovično rješenje u obliku statičnog voznog reda na Google Transitu, te računanja rute na svojim stranicama – stranicama koje nisu niti “r” od responzivne što bi barem olakšalo njihovo korištenje na smartfonima.
I tako će biti sve dok se u glave ZET-ovaca (i svih drugih državnih/javnih glavonja) ne useli svijest kako su oni tu zbog nas, a ne mi zbog njih.
Ako pročitate ovaj članak i lajkate ga na Fejsu, niste napravili ništa da se ova situacija popravi.
Umjesto toga, hajdemo ovako – ekipa koja sjedi u ZET-u se ničega ne boji više od toga nego da se digne dovoljna dreka oko neke teme pa da moraju Tamo Nekom Gore objasniti zašto se taj narod buni…
Nazovite besplatan broj telefona 0800 200 060 ili pošaljite mail na javnost@zet.hr.
Ljubazno, ali jasno recite da:
- želite da se na Google Transitu pokazuju podaci o dolasku tramvaja/autobusa u stvarnom vremenu
- želite da se u prijelaznom vremenu ponovno omogući rad besplatnoj ZETCheck smartfon aplikaciji
- želite da ZET u najkraćem mogućem roku napravi kvalitetnu vlastitu aplikaciju za planiranje putovanja
- želite da ZET u najkraćem mogućem roku napravi responzivan i informativan web za svoje korisnike
A ako šaljete mail, jednostavno copy-pasteajte tekst niže…
Poštovani,
javljam vam se vezano za objavu o dostupnosti voznog reda ZET-a putem usluge Google Transit, odnosno planera putovanja na ZET-ovim stranicama koji pokazuje na Google Maps/Transit.
Molim u najkraćem roku odgovor na sljedeća pitanja:
1. zašto se na Google Transitu ne pokazuju podaci o dolasku tramvaja/autobusa u stvarnom vremenu, što ta usluga inače omogućuje?
2. zašto se ponovno ne omogući rad besplatnoj smartfon aplikaciji ZETcheck koja je te podatke pružala koristeći se ZET-ovim izvorima, pružajući točne podatke, identične onima koji se pokazuju na ekranima na stanicama?
3. zašto ZET sve ove godine nije svojim korisnicima ponudio takve kompletne informacije za planiranje putovanja u vidu vlastite smartfon aplikacije, odnosno putem svojim web stranica?
4. kada ZET planira napraviti responzivan i informativan web za korisnike svojih usluga?
Lijep pozdrav,
(vaš potpis i kontakt-podaci)
UPDATE: priča se nastavlja – ZET je u međuvremenu reagirao priopćenjem, o čemu pišem u idućem postu ovdje.
Rečeno – učinjeno. Mail napisan i poslan.
Istina, ne *pretjerano* ljubazan… 😀
Ali ne niti _pretjerano_ neljubazan – taj mail ipak čitaju ljudi koji zaslužuju da se s njima kulturno ophodi.
S jednog drugog Fejsa, potencijalno korisne dodatne adrese za slanje:
ivan.milicevic@zet.hr
ljuba.zgela@zet.hr
centar@zet.hr
a pretpostavljam da i direktor ZETa ima mail ivan.tolic@zet.hr i da ga čita?
CC se može uputiti i na gradsku skupštinu:
– http://www.skupstina.zagreb.hr/default.aspx?id=764
kao i na zamjenice gradonačelnika:
– http://web1.zagreb.hr/default.aspx?id=806
Mail također može ići na sljedeće adrese (najbolje uz javnost@..):
tomislav.juric@zet.hr
glasnogovornik@zet.hr
Podrzavam inicijativu i poslao sam mail izmedu ostaloga na ove email adrese:
javnost@zet.hr
pasko.djirlic@zet.hr,
ivan.sokac@zet.hr,
ivan.milicevic@zet.hr,
stjepan.tokic@zet.hr,
uglik@zet.hr,
dubravko.mahovic@zagreb.hr, <- covjek u Gradu Zagrebu zaduzen za Javni gradski promet
ivan.tolic@zet.hr,
itolic@zet.hr,
glasnogovornik@zet.hr,
tomislav.juric@zet.hr
Pitao sam dodatno i ovo:
da li ce ZET i kada svoje GTFS datoteke objaviti javno na slobodno koristenje svojim gradanima, kao sto to rade ostale kompanije javnog prijevoza (link s popisom agencija koje daju svoje podatke javno: http://www.gtfs-data-exchange.com/agencies; i javni feedovi: https://code.google.com/p/googletransitdatafeed/wiki/PublicFeeds)?
ZetCheck ..da li se moze znati tko je napravio aplikaciju?
6 studenata FER-a, npr.: http://www.vecernji.hr/zg-vijesti/smetali-su-studenti-morali-ugasiti-zetcheck-aplikaciju-tocniju-od-zet-a-935804
Inače, dogovorio sam razgovor s njima za blog, bit će objavljen za koji dan.
Nakon poslanog maila, evo i odgovora koji sam jutros primio…
Poštovani!
ZET je ustupio sve tražene podatke Google-u koji se odnose na uslugu planiranja putovanja, kako je od te kompanije i traženo, a uoči predstavljanja suradnje nije niti najavljeno kako će se istovremeno korisnicima omogućiti prikaz pozicije vozila u realnom vremenu.
Naime, ZET je proteklih mjeseci intenzivno radio na stvaranju informacijske platforme koja je preduvjet za svaki daljnji razvoj informatičkih usluga.
Nakon što su zadovoljeni zahtjevni i detaljni standardi u opticaj je puštena usluga kojoj je namjena – planiranje putovanja.
Riječ je o prvom koraku suradnje ZET-a i Google-a, čime se Zagreb svrstao među 2800 gradova u svijetu s takvom uslugom. Ona će se, dakako, proširivati.
Nakon izgradnje spomenute informacijske platforme, ZET nastavlja s razvojem usluga, a stvaraju se time i pretpostavke za druge servise i modele suradnje.
Nažalost, postojeća informatička infrastruktura ne dopušta nam u ovom trenutku izravnu distribuciju podataka o trenutnim lokacijama vozila velikom broju korisnika jer je sustav koji se koristi za nadzor prometa ograničenih kapaciteta.
Kada je skupina autora izradila aplikaciju koja korisnike vodi do podataka o poziciji vozila, velik broj pristupa stvarao je smetnje u radu sustava jer za tu namjenu i toliki broj korisnika isti nije namijenjen. Tvrtka u čijem je vlasništvu internetsko sučelje iz kojega su se podaci o prometu za aplikaciju crpili onemogućila je pristup zbog stabilnosti primarne namjene sustava, ali i zaštite osobnih podataka djelatnika. Iz tih je razloga ograničenje pristupa bilo nužno.
ZET će nastaviti razvijati usluge koje pridonose kvalitetnijem javnom prijevozu i svakako će korisnicima, uz planirani, omogućiti pregled realnog dolaska vozila na određeno stajalište čim to bude moguće. No, prije toga, potrebno je za to osigurati tehničke i sve druge preduvjete te uslugu realizirati na zadovoljstvo cjelokupne javnosti. Aktivnosti koje prethode ustupanju takvih podataka su u tijeku.
Dakle, možemo potvrditi kako se na tom, ali i brojnim drugim projektima već radi, a isti će omogućiti brojne dodatne usluge suvremenih standarda, od kojih su i pregled prometa i suvremeniji principi naplate prijevoza – samo dio.
Zahvaljujemo na razumijevanju, ali i svakoj sugestiji, vjerujući kako ipak prepoznajete razvojni trend javnog prijevoza u Zagrebu i pratećih usluga.
Još jedanput, molimo Vas za još malo strpljenja kako bismo osigurali sve potrebne preduvjete za daljnje usluge.
S poštovanjem!
Služba komunikacija i marketinga
Odjel odnosa s javnošću
Snježana Peršin,
Zagrebački holding d.o.o.
Podružnica ZET
Ozaljska 105, 10 000 Zagreb
u ZET-u surfaju teletextom