ENC u Hrvata: svaka cesta ENC svoj ima
Jedan ENC da svima gospodari, jedan za svima seže,
Jedan ENC da sve okupi i u Hrvatskoj ih sveže?
Elektronička naplata cestarine, popularni ENC, u Hrvatskoj je uveden 2006. godine – moglo bi se reći da je pravo vrijeme da se malo osvrnem na njegovih prvih osam godina.
No, i nakon 8 godina postojanja, usprkos djelomičnim promjenama nabolje ENC i dalje muče neki (isti) problemi – katkad ćudljivo funkcioniranje samog uređaja u stvarnom životu, nelogičnosti u načinu naplate ili pak nadasve robustan (sic!) portal za pregled stanja na računu…
Zapravo su sve ovo sitnice u usporedbi s jednim krucijalnim problemom – u sklopu mreže autocesta u ne osobito velikoj Hrvatskoj imamo:
- 4 društva za upravljanje autocestama
- od kojih je na 3 moguće koristiti ENC
- ali naravno ne kroz jedan jedinstven način nadoplate ENC-a!
Onaj famozni turistički slogan bi zapravo trebao glasiti “Mala zemlja za velike nelogičnosti”.
Hrvatska mreža autocesta i poluautocesta s naplatom iznosi ukupno 1.250,7 km. Mrežom upravljaju 4 društva, koja su ujedno i članovi Hrvatske udruge koncesionara za autoceste s naplatom cestarine (HUKA), www.huka.hr.
Ako u Google unesete njihova imena nakon par minuta ćete saznati njhovu genezu i sve moguće afere i aferice koje se uz njih povlače – farbanje tunela, francuski užurbana gradnja punog profila, afere s uhljebljivanjem, usponi i padovi Uprava i tako dalje.
Ti vajni koncesionari su, redom od najvećeg prema najmanjem:
- Hrvatske autoceste (HAC), www.hac.hr, koji upravlja s 868 km
- Autocesta Rijeka-Zagreb (ARZ), www.arz.hr, sa svojih 181,7 km
- Bina-Istra, www.bina-istra.hr, sa 141 km
- te Autocesta Zagreb-Macelj (AZM), www.azm.hr, sa kratkih 60 km ceste
Dakle, ovo je ekipa koja se u 6 godina postojanja ENC sustava nije u stanju organizirati u jedinstven sustav elektroničke naplate cestarine! Čemu priša, rekli bi – ta niti ih nadležno Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture (www.mppi.hr) ne požuruje…
Iako 3 od 4 koncesionara imaju sustav elektroničke naplate cestarine, te štoviše 3 koncesionara koriste isti ENC uređaj (ovo im se valjda omaklo), svejedno svaki ima svoj portal odnosno načine za nadoplatu ENC-a!
Želite li primjerice iz Vukovara otputovati do Rovinja, u 6 sati vožnje i 550 km proći ćete:
- autocestom A3 (Bregana – Zagreb – Lipovac), pod HAC-om
- autocestom A6 (Zagreb – Rijeka), upravlja ARZ
- autocestom A8 odnosno tunelom Učka i Istarskim ipsilonom (Kanfanar – Matulji)
Ako sve cestarine želite platiti ENC-om, za dio pod HAC-om i ARZ-om nema nekih osobitih problema – uplatite li željeni iznos bilo putem HAC-ovog portala (prodaja.hac.hr) bilo putem portala ARZ (enc.arz.hr). Sustavi HAC-a i ARZ će se u pozadini razračunati koliko će koji povući s računa vezanog za vaš ENC uređaj. Ovo dobro funkcionira i kada pičite iz Zagreba za Split – od Lučkog do Bosiljeva će lova s vašeg ENC-a otići u ARZ, a od Bosiljeva do Splita HAC-u.
Nasuprot tome, François i ekipa odnosno Bina-Istra želi da svoj ENC kupljen kod HAC/ARZ prije prvog korištenja registrirate kod njih kako bi ga oni blagoslovili svojom dobrotom. Njihov sustav za nadoplatu preko interneta bi se trebao odazivati na naplata.bina-istra.hr, no češće je nedostupan nego što radi kako treba…
Korisnicima koji već posjeduju ENC uređaj HAC-a i ARZ-a, a žele ga koristiti i na Istarskom ipsilonu, ponuđena su dva “rješenja”:
1. ukoliko su česti korisnici Istarskog ipsilona, mogu postati pretplatnici Bina-Istre na način da dolaskom na mjesto prodaje pretplate na cestarinu otvore dodatni račun na postojećem ENC uređaju i tako ostvare popust do 50% na cijenu cestarine na dionicama Istarskog ipsilona.
2. ako tek povremeno koriste dionice Ipsilona, moguće je dolaskom na mjesto prodaje pretplate na cestarinu Bina-Istre sa svojim ENC uređajem prijaviti kreditnu karticu na račun ENC uređaja koja će se teretiti po punoj cijeni cestarine.
Jel može kompliciranije? Isti ENC hardver, ista država, 4 koncesionara, neusklađeni načini doplate ENC računa.
Osobno ENC koristim od samih početaka, i to HAC-ov ENC 21,74% – prije puta uplatim odokativno koliko mi treba putem mobilnog bankarstva, a HAC mi obračuna 21,74% popusta. Ako je potrebno, ENC mogu nadoplatiti i gotovinom ili karticom na ulaznim naplatnim stazama na naplatnim postajama ako želim da mi doplata na računu bude vidljiva “odmah”. Tu su i SMS bonovi, a i mogućnost korištenje trajnog naloga putem kreditne kartice kojima me se oslobađa “brige” oko toga imam li na ENC-u dovoljno novaca.
Unatoč jogunastim antenama na nekim naplatnim postajama, i uz sve bolji Brzi ENC/Fast ENC na Demerju odnosno Zagreb-istok (ili kako li se već sada zove ova nova naplatna postaja pomaknuta s Ivanje Reke zbog IKEA-e) – ja sam prilično zadovoljan.
Ali ENC u Hrvatskoj bi zapravo nakon 8 godina postojanja već trebao imati 5 stvari da bude još bolji:
- ENC na svim autocestama
- www.enc.hr, jedinstveni portal za nadoplatu ENC uređaja
- svi koncesionari bi trebali podržavati iste načine nadoplate – uplata s bankovnog računa, SMS bonom, debitnom karticom, kreditnom karticom (s ili bez trajnog naloga) te osobno pri ulasku odnosno izlasku s autoceste i to 00-24h
- razračunavanje među koncesionarima u pozadini
- minimalno komplikacija oko samog postupka i maksimalno izlaženje ususret korisniku (zadržavanje “otočkog”, “sezonskog” i sličnih ENC modela)
Ako ovo pročita neki od glavonja iz HUKA ili nekog od koncesionara – nemojte mi samo reći da je ovo o čemu pričam nemoguće! Ako vi to ne znate napraviti, to ne znači i da je neizvedivo…
Recent Comments