MZD Connect u Mazdi3 – in-car entertainment sustav koji rula (2)
Uz osnovni set “glazba sa smartfona i USB memorije, handsfree telefoniranje i navigacija” nova Mazda3 zna još dosta trikova – recimo, streaming glazbe s Interneta i upravljanje glasom. Ali to nije sve..
U prošlom, prvom dijelu ove priče o MZD Connect in-car entertainment (ICE) sustavu nove Mazde3 naveo sam samo njegove glavne značajke: 7-inčni visoko postavljeni touchscreen te HMI komander koji se vozaču nalazi doslovno pod prstima. Visokoergonomski dvojac uvelike olakšava baratanje svim mogućnostima MZD Connecta o kojima ću upravo pisati u ovom postu. Pa hajdemo redom…
Mazda3 nije niti izdaleka jedini novi(ji) automobil u svojoj klasi koji na raspolaganje stavlja tri najčešće korištene funkcije jednog ICE sustava: slušanje glazbe (USB, smartfon, FM radio te u sve manjoj mjeri CD), spajanje smartfona putem Bluetootha i handsfree telefoniranje, te najzad navigaciju.
Doduše, zbog često lihvarskih cijena paketa opreme koji uključuju navigaciju ona i nije toliko čest gost u hrvatskim automobilima, ponajmanje onima srednje klase. Realno, malo koji hrvatski kupac će izbrojati dodatnih nekoliko tisuća kuna za viši paket opreme kako bi došao do integrirane navigacije. Bez obzira na nemale prednosti integrirane navigacije i činjenicu da u paketu s njom dolaze i druga oprema (vanjska i unutrašnja), ovakva praksa “navigacija-samo-u-paketu” je odbila mnoge kupce. Još je gora nekad uobičajena praksa (koja srećom odumire) vezivanja nekih funkcija za paket opreme u kojem se nalazi navigacija – npr. do prije koju godinu su se kod nekih USB MP3 playback i handsfree mogli dobiti samo s navigacijom.
U Mazdi3 postoje svega dva ICE head unita (uređaja): standardni Tip A s manjim ekranom i fizičkim tipkama te Tip B koji uključuje 7-inčni touchscreen (o kojem i pričam cijelo vrijeme u ovom tekstu). Tko ne treba ekran osjetljiv na dodir i navigacija te cilja na najpovoljniju cijenu samog automobila, njega čeka ekran Tipa A u paketu opreme Emotion dostupan samo na početnoj Mazdi3 Sport (hatchbacku) benzincu G100. S druge strane, sve preostale 33 varijante motora i opreme odreda nude 7″ ekran osjetljiv na dodir sa svim opcijama koje opisujem u nastavku, spreman za navigaciju.
Mazda je s MZD Connect sustavom zauzela prilično fer stav prema kupcu – blagodati touchscreena i HMI komandera uživaju efektivno svi, bez potrebe za doplatom skupljih paketa opreme da bi dobili napredne funkcije vezane za touchscreen.
To ujedno znači da je i efektivno, svaka Mazda3 spremna za navigaciju, kad i ako to kupac treba. Dovoljno je kupiti SD karticu sa kartografijom te ju umetnuti u utor smješten u naslonu za ruke i možete početi navigirati.
Dakle, ako želite navigaciju prilkom kupnje automobila ili naknadno doplatite 3.900 kn za SD karticu sa NAVTEQ/HERE kartografijom Europe, Turske i Rusije.
OK, cijena i nije malena, ali realno nije niti previsoka. Logično je da ju treba usporediti s ekvivalentnim Garminom. To i nije baš lako – trenutno postoji samo jedan Garmin nüvi sa 7″ ekranom, model nüvi 2797LMT Europe koji košta 2.390 kn te nudi usporedivu kartografiju, Bluetooth handsfree i traffic. S jedne strane, to jest 1.500 kn manje. Ali s druge strane, nivo integracije i sve druge funkcije koje nudi MZD Connect barem meni osobno izbor čine jasnim – molim vas jednu SD karticu… Jasno, netko će reći da ima i jeftinijih Garminovih nüvija i bit će posve u pravu – osim što su to nüviji sa 5″ ili 4,3″ ekranima.
Još jedan podatak vezan za navigaciju ide u prilog Mazdi3 – besplatne nadogradnje kartografije na SD kartici su osigurane putem Interneta, najmanje 2 puta godišnje kroz iduće 3 godine. Ovo je usporedivo sa očekivanim radnim vijekom i nadogradnjama nekakvog Garmina sa lifetime nadogradnjama karata (modeli s LM u oznaci) putem Garmin Expressa.
Bitna napomena za nas Balkance koji volimo muljati pa bi kupili jednu SD karticu i po potrebi ju prebacivali između nekoliko Mazdi3: SD kartica se nakon 100 km vožnje zaključa za vozilo i nije je moguće koristiti u drugoj Mazdi3. Isto tako, ako ju se izvadi prije nego što se zaključala i ubaci u neku drugu Mazdu3, onda se odmah zaključa za to drugo vozilo. Dakle, kao u onom vicu: “Mujo voli, Mujo pati, Mujo će da plati…” 😉
Tko me poznaje, zna da sam GPS geek i da mi je (osim testiranja svakakvih modela za vrijeme urednikovanja u Bugu) čačkanje po navigacijama i hobi – ovo je prva izvedba navigacije u jednom automobilu za koju bih bez puno razmišljanja iskreširao lovu za SD karticu na licu mjesta. No, idemo dalje…
Opet, tko me poznaje zna da imam jasno definiran stav prema glazbi u automobilima – dajte mi MP3 playback sa USB sticka, kvalitetno napravljeno povezivanje sa smartfonom da ga mogu koristiti za handsfree i puštati glazbu s njega preko Bluetootha. Jasno, kontrole na volanu se podrazumijevaju – za kontrolu USB playbacka, ali i playbacka sa smartfona. CD player možete i posve izbaciti, već 5 godina nisam stavio CD u auto… jelda da nisam zahtjevan? A, opet, toliki su me automobili u ovome razočarali…
No, MZD Connect je gore navedeno ispunio u skladu sa svim mojim zahtjevima. Dva USB porta se nalaze u naslonu za ruke (plus AUX/3,5-mm ulaz), a i Bluetooth streaming glazbe radi besprijekorno, kao i kontrole na volanu u oba slučaja. Isto tako, kvaliteta zvuka na handsfreeju je odlična – i vi i sugovornik se čujete jasno i glasno. Tome pridonosi i odlična zvučna izolacija unutrašnjosti koja omogućava normalan razgovor i na većim brzinama – neću reći do koliko jer bi me neki internetski trol mogao tužakati murji… u svakom slučaju, na autocesti možete blebetati preko telefona od Zagreba do mora u uobičajenom tempu na autocesti.
Što se tiče Bluetootha, par generalija: u varijanti s touchscreenom ugrađen je Bluetooth 2.1+EDR, koji podržava A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) v1.0/1.2 te AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) v1.0/1.3/1.4. Ako vam ovo ne znači ništa u životu, pojednostavljeno: podržano je sve i svašta, problema oko kompatibilnosti sa smartfonima nema. Ako vas zanima što ova alfanumerička zbrka točno znači, bacite pogled na donje dvije tablice.
Reprodukcija glazbe je napravljena kako $DEITY zapovijeda – podržani su MP3, WMA i OGG kao i čitanje ID3 tagova iz istih. Tako će vas u sučelju dočekati odskeniran sadržaj USB memorije iz kojeg možete vrteći kotačić HMI komandera odabrati album, izvođača, žanr i slično. Već sam dosta hvalio HMI komander, pa se neću (puno) ponavljati – odabir glazbe ide kao pjesma! (horrible pun intended)
Na ekranu se prilikom playbacka prikazuju podaci iz ID3 tagova, uključujući i album art – barem kada je riječ o playbacku sa USB memorije. Kod streaminga glazbe sa smartfona preko Bluetootha se prikazuje sve osim album arta, barem u slučaju mog Galaxy Nexusa (Android 4.3). Malo čudno, ali što je, tu je – nije tragedija i nije mi jako smetalo. Za auto imam par minijaturnih USB memorija od 8GB i 16GB koje su mi primarni izvor glazbe, a i mogu preživjeti ovaj bug oko prikaza album arta (dok ga ne isprave).
Pri telefoniranju MZD Connect zna par trikova – u sučelju je moguće odabrati pripremljene odgovore na SMS poruke koje primite na ekran Mazde tijekom vožnje. Možete koristiti predefinirane tipa “OK, Yes, No, Thanks!, Can’t talk now” i slično – ili dodati svoje. U praksi ovo funkcionira odlično – par okreta kotačića i možete odmah odgovoriti na SMS-ove bez da se zabijete u stup dok nabadate prstima po ekranu smartfona…
Čak bi i sve navedeno bilo dovoljno da budem posve zadovoljan i nadasve impresioniran MZD Connectom. Imam svoj MP3 playback sa USB-a i smartfona, imam odličan handsfree, velik touchscreen i super kotačić za upravljanje svime time. No, tu priča o mogućnostima ne prestaje – ostaje nam još internetski streaming.
U Europi pa tako i hrvatskim kupcima dostupna su dva internacionalna servisa za internetski streaming glazbe – aha i Stitcher. S one strane Velike Bare, u SAD-u na popisu se nalazi i Pandora, a američkima kupcima dostupan je i satelitski XM Radio – potonji su Amerima koji provode sate i sate dnevno u automobilima nasušni kao zrak.
Aha i Stitcher koriste vaš smartfon kao posrednika između Interneta i audio sustava Mazde – i kao način pristupa internetu odnosno za data promet, ali i kao najefikasniji način za organizaciju sadržaja koje želite slušati. Naime, oba servisa svojim korisnicima omogućuju da se pretplate na glazbu, vijesti i audio-knjige (aha) odnosno pristupaju preko 20.000 internetskih radija/izvora podcasta (Stitcher). Trajalo bi predugo da ulazim u detalje kako točno ti servisi funkcioniraju, a i realno – nije neka osobito teška za pohvatati. Na vama je da Bluetoothom povežete svoj smartfon sa Mazdom, instalirate na smartfon odgovarajuću aha/Stitcher aplikaciju, pretplatite se na željene sadržaje i to je to. Dok se vozite putem kotačića ćete na velikom ekranu Mazde odabrati što želite slušati, a samo povlačenje sadržaja će odraditi aplikacije na smartfonu.
Oba servisa su bogata sadržajima, lako se koriste i čine dugačke vožnje podnošljivijima. E sad, koliko vam je ovo napeto i primjenjivo u Hrvatskoj ovisi uvelike o podatkovnom paketu koji ide uz vašu telefonsku pretplatu. U Americi su za smartfone relativno uobičajeni neograničeni data paketi uz koje se ne morate brinuti koliko ste gigabajta pocuclali slušajući aha ili Stitcher. S druge strane, u Hrvatskoj je 1GB data paket standard, 2 GB malo bolja i rjeđa varijanta, a 4GB najviše što se može dobiti na pretplatama uz koliko-toliko podnošljivu cijenu. Bojim se da u Hrvatskoj zbog ograničenih data paketa aha i Stitcher nemaju puno smisla za svakoga – ako vam je do sličnog streaminga glazbe s Interneta na smartfonu pretplatite se recimo na T-Mobileov Deezer…
No, svejedno – ovo ne umanjuje moj konačni dojam o MZD Connectu u novoj Mazdi3. Zbog svega navedenog u ova dva posta o njemu, MZD Connect bih preporučio svakom kome su ovakve karakteristike ICE sustava bitne prilikom kupnje. I sama Mazda3 je prilično impresivan automobil za vožnju, ali tu dopuštam da sam subjektivan (iako se dobre recenzije i nagrade za automobil godine nižu). Ja ću se držati gikovlja – svakako navratite do salona i pogledajte uživo i isprobajte sve što sam napisao.
Ako to niste u prilici, za nekoliko sati ćete ovdje pronaći link na YouTube šetnju kroz MZD Connect sustav.
I naravno, bacite pogled na cijene i sve karakteristike na www.mazda.hr…
Uzgred, ako vam je dosadno na poslu, vrijeme možete prekratiti uz jedan moj kratki filmić s Mazdom3 u glavnoj ulozi na noćnim ulicama Rijeke, snimljen s GoPro.
(Full disclosure, kako bi rekli Ameri: za potrebe ovog te(k)sta Mazda Hrvatska mi je dala na tjedan dana Mazdu3 CD150 Challenge s karticom za gorivo koju sam ja nemilice koristio. Napisano možete konzumirati bez zrna soli – reklamu mi ionako neće dati, ovaj tekst i blog pišem za svoju dušu…)
Pozdrav , samo jedno pitanje : Imam regularnu sd karticu za navigaciju ( Mazda 3 ) ,ali nisam zadovoljan. Postoji li mogućnost na tu istu SD karticu ubaciti neku drugu navigaciju ?
LP
Dali postoji mogučnost u mazdi 3 iz 2016 da navigacija glasovno bude na hrvatskom,u servisu mi kažu da nije moguće,ili dali je moguće projecirati sa mob.uređaja na ekran auta
Ako pitate za Mazdinu tvorničku navigaciju i u servisu vam kažu da glasovna navigacija ne može biti na hrvatskom, vjerujem da su u pravu.
Ako pod projiciranjem mislite na Apple CarPlay ili Android Auto, to je moguće – u servisu vam moraju zamijeniti modul gdje se nalaze USB-ovi i upucati novi softver. Sve skupa dođe parsto eura (provjerite koja je sada aktualna cijena). A samim time možete na ekranu automobila imati Waze, Google Maps i sl. aplikacije koje su CarPlay/Android Auto kompatibilne.