Geek za volanom ili kako konstruktivno provesti Božić
Predstojeće blagdane Hrvati tradicionalno provedu na putu, u prejedanju i općenito izležavanju – ja sam odlučio biti malo drugačiji i općekorisniji…
Putovanje neću preskočiti, ali ću preskočiti druge dvije aktivnosti – dijelom jer mi zaista ne treba još koja kila viška, a dijelom jer sam über geek. Umjesto toga, udobno ću se smjestiti za volan nove Mazde3 i prčkati po njenom infotainment sustavu. Ne, nije mi ju donio Djed Mraz – posudio sam ju od ljudi iz Mazde kako bih napisao nešto o njoj.
Naime, sve je počelo prije koji mjesec kada sam iskoristio priliku i u u sklopu organiziranih probnih vožnji novih Mazdinih modela Mazde3, Mazde6 i CX-5 napravio nešto kilometara u jarkocrvenoj Mazdi3 hatchbacku. U tih pola sata, sat vremena koliko smo se družili me je oduševila vanjskim dizajnom, kompletno presloženom unutrašnjosti, SKYACTIV motorom i mjenjačem, no ponajviše posve novim infotainment sustavom zasnovanim na 7-inčnom touchscreenu. Postavljen na sam vrh središnje konzole, dotični sustav možete koristiti tako da nabadate po ekranu ili se poslužite kotačićem (HMI komanderom) smještenim neposredno ispred središnjeg naslona za ruke.
Netko će reći kako Mazda (odnosno tko im je već razvio/isporučio ovaj sustav) nije napravila ništa novo. I bio bi djelomično u pravu – (7-inčni) touchscreenovi kao osnova infotainment sustava postaju standard na automobilima koji su predstavljeni u ovoj godini na izmaku. Mazda nije niti otkrila kotačić smješten na dohvat ruke kojim pomičete fokus po predefiniranim elementima sučelja – Audijev MMI, BMW-ov iDrive, Lexusov Enform i tako dalje koji su i počeli cijelu priču o modernom infotainmentu imali su kotačiće prije više od deset godina.
Većinu njih sam isprobao što kao novinar što kao petrolhead koji s vremena na vrijeme voli svratiti u salon automobila, no rijetko koji sustav me je oduševio u prvih par minuta kao ovaj u Mazdi3.
Na probnoj vožnji nisam imao baš vremena poigrati se detaljnije njime, no idućih dana će vremena za to biti napretek.
Dotad, samo par generalija – Bluetooth integracija sa smartfonom za handsfree i glazbu, MP3 playback s jednog od 2 USB porta koji radi točno onako kao želim (prikaz ID3 tagova, library po žanrovima, albumima itd., prikaz cover arta iz MP3 taga).
Pored toga, u paketu opreme Mazde3 s gornjim touchscreenom već imate sve spremno za navigaciju – osim karata. Karte za navigaciju dolaze u obliku SD kartice koju umetnete u za to predviđeni utor u središnjem naslonu za ruke.
Dakle, ako vam navigacija treba iskeširat ćete još para za kartografiju – ako vam ne ona treba ili želite koristiti neki Garmin, Mazda vas ne tjera da uzmete najskuplju varijantu infotainment sustava koja obično sadrži navigaciju samo da bi imali sve ostale mogućnosti.
Najzad, na Mazdi3 koju sam isprobao prije par mjeseci sam lajkao još jednu stvar – Heads Up Display (HUD) iznad klastera s instrumentima. Ovo je istovremeno toliko djetinjasta (think Top Gun i Firefox s Clintom Eastwoodom), ali i toliko korisna stvar da mislim da bih se na nju vrlo brzo navukao. Na žalost, paket opreme u Mazdi3 Sedan koja je kod mene idućih dana nema HUD tako da vam to neću moći pokazati.
No, na Internetu nije problem pronaći video o HUD-u u Mazdi3 – recimo, ovaj na YouTubeu.
Za kraj, ako u međuvremenu želite pročitati pokoju klasičnu recenziju samog automobila od strane domaćih autonovinara, bacite pogled na http://www.mazda.hr/vijesti/. Ja ću se držati gikovlja i gadgetarije u ovom automobilu. Ako ipak slučajno zastranim na autonovinarsku stranu, ne zamjerite… 😉
Recent Comments